Bookmark and Share

Yeni ses kaydı, Başbakan ile Bozdağ arasında

İddiaya göre, Başbakan yeni çıkan ses kayıtlarında Bekir Bozdağ'a talimatlar veriyor. Başbakan Erdoğan'ın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a bir savcının dosyadan çekilme dilekçesinin kabul edilmemesi yönünde direktif verdiği öne sürülen bir ses kaydı yayımlandı.

Pop10 Haber

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ arasında geçtiği iddia edilen bir ses kaydı yayımlandı. Kayda göre, “Erdoğan, ismini vermediği bir savcının dosyadan çekilme dilekçesinin kabul edilmemesini istiyor.”

Başbakan Erdoğan’ın, dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan aleyhine açılan bir dava hakkında yaptığı bir telefon görüşmesi 3 Mart 2014’te yayımlanmış ve Başbakan, “yargıya müdahale” olarak değerlendirilen bu görüşmeyi dün (5 Mart 2014) yaptığı bir mitingde doğrulamıştı. Doğrulamanın yapıldığı gün Başbakan Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile arasında geçtiği öne sürülen yeni bir kayıt yayımlandı.

Youtube’da, Başbakan’a ait olduğu öne sürülen diğer ses kayıtlarını yayımlayan “Baş Çalan” adlı hesaptan dolaşıma sokulan yeni kayıtta yer alan görsellerde, görüşmenin “25 Aralık yolsuzluk soruşturmasına dair olduğu ve geri çekilme dilekçesinin kabul edilmemesi istenen savcının İdris Kurt olduğu” iddia edildi. Ancak Cumhuriyet ve Sözcü gibi çeşitli mecralarda haberleştirilen ses kaydında bu bilgileri teyit eden ifadeler yer almadı.

Bekir Bozdağ olduğu iddia edilen tarafın sesinin duyulmadığı kayda göre, Başbakan “4 kişi vardı ya yeni atananlar, onların içerisinden çekilen diyorum, bir tanesi çekilmiş veya bir dilekçe vermiş dilekçeyle alakalı, ondan haberin oldu mu” diye soruyor.

Kayıtta, isim vermeden Bozdağ’ın yapacağı bir görüşmeden bahsediliyor. Kaydı yayımlayan “Baş Çalan” adlı hesabın Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı olduğunu iddia ettiği kişi hakkında Erdoğan, “Yani şimdi görüşme yapacan ya şimdi yani onu kabul etmezse isabetli olur, kendisiyle galiba bir görüşme yapıldı, orda farklı bir şey var, onu yarın sabah seninle görüşürüz” ifadesini kullanıyor.

Kaydın sonunda Erdoğan, “Kendisi kabul etmezse isabetli olur, zaten kendisi de geri alabilir” diyor.

25 Aralık dosyasına bakan savcılar kimlerdi?
Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın da şüpheliler arasında bulunduğu 25 Aralık yolsuzluk soruşturması Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle yetkili Savcı Muammer Akkaş'tan 26 Aralık'ta alınmıştı. Akkaş yerine soruşturmaya Başsavcıvekili Oktay Erdoğan ile birlikte cumhuriyet savcıları İsmail Uçar, İrfan Fidan ve Fuzuli Aydoğdu'nun bakacağı haberlere yansırken ilgili soruşturmaya bakmakla görevlendirilen dört savcıdan biri olduğu iddia edilen İdris Kurt'un dosyaya bakmayı kabul etmediği ileri sürülmüştü.

27 Aralık'ta yayımlanan ilgili haberlerde, dosyayı inceleyen Kurt'un sağlık sorunlarını gerekçe göstererek soruşturmada görev almayı istemediği öne sürülmüştü.

t24.com.tr

06 Mart 2014ETİKETLER: adalet bakanı,savcı,görev değişikliği,başbakan erdoğan,yeni ses kaydı

Bookmark and Share
İlgili Haberler

Şimdi de Yurtdışı Yasağı!

HSYK tarafından daha önce açığa alınan 54 hakim ve cumhuriyet savcısı hakkında yurtdışına çıkış...

‘Başsavcılığın açıklamasında iddia edilen hususların tamamını reddediyoruz’

Koza İpek Holding avukatı Hakan Yıldız, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı açıklamayı...

'Sıfırlama tapesi'ni yayınlayan gazetecilere takipsizlik...

'Sıfırlama tapesi'ni yayınlayan gazetecilere takipsizlik... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile...

Tahşiye davasında hukuk skandalı!

Tahşiye davasında hukuk skandalı! Savcı Hasan Yılmaz'ın, mağdur edildiği öne sürülen El Kaide'nin...

Kılıçdaroğlu: Polis Ankara katliamında her şeyi biliyordu!

Kemal Kılıçdaroğlu: Polis Ankara katliamında her şeyi biliyordu! CHP Genel Başkanı Kemal...

Ankara saldırısındaki canlı bombalardan birinin kimliği açıklandı!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara’da meydana gelen patlamadaki canlı bombalardan birinin Yunus...

Ölü Sayısı 102'ye Yükseldi!

Ankara Başsavcılığı, bir açıklama yaparak canlı bomba saldırısında ölenlerin sayısının 102'ye...

Adıyaman'da yolcu minibüsü takla attı: 22 yaralı

Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde bir yolcu minibüsünün takla atması sonucu meydana gelen kazada 22 kişi yaralandı

Şırnak’ta asker ve polise eş zamanlı saldırı

Şırnak merkezde PKK’lılar, polis ve askerlerin kullandığı lojmanlara saldırdı

Anadolu Ateşi’nden 15. yılında özel gösteri

Kurulduğu 1999 yılından beri 97 ülkede 4 bin gösteri yapan Anadolu Ateşi, 15

AK Parti ilçe başkanının yaptığı binalar ‘kaçak’ diye mühürlendi

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde AK Parti İlçe Başkanı Serkan Koyuncu’nun yaptığı binalar kaçak ve imar kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle...

TSK, YPG hedeflerini top atışlarıyla vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu YPG'nin geçen gün ele geçirdiği bölgelere top atışları yaptı