Bookmark and Share

Yeni ses kaydı, Başbakan ile Bozdağ arasında

İddiaya göre, Başbakan yeni çıkan ses kayıtlarında Bekir Bozdağ'a talimatlar veriyor. Başbakan Erdoğan'ın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a bir savcının dosyadan çekilme dilekçesinin kabul edilmemesi yönünde direktif verdiği öne sürülen bir ses kaydı yayımlandı.

Pop10 Haber

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ arasında geçtiği iddia edilen bir ses kaydı yayımlandı. Kayda göre, “Erdoğan, ismini vermediği bir savcının dosyadan çekilme dilekçesinin kabul edilmemesini istiyor.”

Başbakan Erdoğan’ın, dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan aleyhine açılan bir dava hakkında yaptığı bir telefon görüşmesi 3 Mart 2014’te yayımlanmış ve Başbakan, “yargıya müdahale” olarak değerlendirilen bu görüşmeyi dün (5 Mart 2014) yaptığı bir mitingde doğrulamıştı. Doğrulamanın yapıldığı gün Başbakan Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile arasında geçtiği öne sürülen yeni bir kayıt yayımlandı.

Youtube’da, Başbakan’a ait olduğu öne sürülen diğer ses kayıtlarını yayımlayan “Baş Çalan” adlı hesaptan dolaşıma sokulan yeni kayıtta yer alan görsellerde, görüşmenin “25 Aralık yolsuzluk soruşturmasına dair olduğu ve geri çekilme dilekçesinin kabul edilmemesi istenen savcının İdris Kurt olduğu” iddia edildi. Ancak Cumhuriyet ve Sözcü gibi çeşitli mecralarda haberleştirilen ses kaydında bu bilgileri teyit eden ifadeler yer almadı.

Bekir Bozdağ olduğu iddia edilen tarafın sesinin duyulmadığı kayda göre, Başbakan “4 kişi vardı ya yeni atananlar, onların içerisinden çekilen diyorum, bir tanesi çekilmiş veya bir dilekçe vermiş dilekçeyle alakalı, ondan haberin oldu mu” diye soruyor.

Kayıtta, isim vermeden Bozdağ’ın yapacağı bir görüşmeden bahsediliyor. Kaydı yayımlayan “Baş Çalan” adlı hesabın Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı olduğunu iddia ettiği kişi hakkında Erdoğan, “Yani şimdi görüşme yapacan ya şimdi yani onu kabul etmezse isabetli olur, kendisiyle galiba bir görüşme yapıldı, orda farklı bir şey var, onu yarın sabah seninle görüşürüz” ifadesini kullanıyor.

Kaydın sonunda Erdoğan, “Kendisi kabul etmezse isabetli olur, zaten kendisi de geri alabilir” diyor.

25 Aralık dosyasına bakan savcılar kimlerdi?
Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın da şüpheliler arasında bulunduğu 25 Aralık yolsuzluk soruşturması Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle yetkili Savcı Muammer Akkaş'tan 26 Aralık'ta alınmıştı. Akkaş yerine soruşturmaya Başsavcıvekili Oktay Erdoğan ile birlikte cumhuriyet savcıları İsmail Uçar, İrfan Fidan ve Fuzuli Aydoğdu'nun bakacağı haberlere yansırken ilgili soruşturmaya bakmakla görevlendirilen dört savcıdan biri olduğu iddia edilen İdris Kurt'un dosyaya bakmayı kabul etmediği ileri sürülmüştü.

27 Aralık'ta yayımlanan ilgili haberlerde, dosyayı inceleyen Kurt'un sağlık sorunlarını gerekçe göstererek soruşturmada görev almayı istemediği öne sürülmüştü.

t24.com.tr

06 Mart 2014ETİKETLER: adalet bakanı,savcı,görev değişikliği,başbakan erdoğan,yeni ses kaydı

Bookmark and Share
İlgili Haberler

Adalet Bakanlığı'ndan ilginç adım!

AKP, yargıda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Buna göre, hukukçu olmayan isimlere hakimlik yolu...

MİT TIR’ları savcısı Özcan Şişman'dan flaş saldırı iddiası!

MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan savcı Özcan Şişman’ın...

2 bin 664 hakim ve savcının görev yeri değişti!

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2015 Ana Kararnamesi yayımlandı.

HSYK'nın yaz kararnamesi ile savcı ve hakimlerin yeri değişti!

HSYK 1. Dairesi yayımladığı yaz kararnamesi ile adli yargıda 2 bin 401, idari yargıda 2 bin 664...

HSYK, 37 hakim ve savcının mesleğe kabul kararını kaldırdı!

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSYK), 37 hakim ve savcının mesleğe kabul kararlarının kaldırılmasına...

"Hukukcular da Yasadışı Örgüt Üyesi Midir?"

Eski Başsavcı Süleyman Bağrıyanık'ın avukatı Oğuz Sarıçobanoğlu, Star gazetesinin 'Asıl bomba TIR...

Fuat Avni, Seçim öncesi kumpas opearsyonunu yazdı!

Fuat Avnihesabı, Saray'ın, 'IŞİD'e gönderilen silahların gündeme gelmesi nedeniyle Lahey korkusu ve...

Meslek hastalığına yakalanan kişi sayısı fazla, saptanan...

Türk Toraks Derneği, ülkemizde çalışarak meslek hastalıklarına yakalanan yüzlerce insanın var olduğunu ancak resmi kayıtlarda yılda ancak 500...

Jandarmadan tarih kaçakçılarına operasyon

Düzce'nin Osmanca köyü sınırları içinde, kaçak kazı yapan 5 kişi yakalandı

Seçim sonrası Resmi Gazete'de yayınlanan atama kararları

7 Haziran’da yapılan milletvekili seçiminden sonra birçok kurum başkanlığına çok sayıda atama yapıldı

Yusufeli'ndeki kazada 3 kişi hayatını kaybetti

Erzurum'un Uzundere ilçesinden, Artvin'in Yusufeli ilçesine gitmek için yola çıkan, Abdurrahman Canlı'nın kullandığı araç, Yusufeli'ne yaklaşık 5 km...

Kâbe'de mahşeri kalabalık

Ramazan ayının sonlarına doğru yaklaştığımız şu günlerde Kâbe, Müslümanlarla dolup taşıyor

Yol çalışması için durdurulan TIR'a kamyonet çarptı: 1 ölü

Zonguldak’ta, yol çalışması nedeniyle durdurulan TIR’a arkadan çarpan meyve yüklü kamyonetin sürücüsü olay yerinde yaşamını yitirdi

Çanakkale'de traktör römorkunun üzerindeki samanlar yandı

Çanakkale'de tarladaki samanları taşıyan traktörün römorkörü üzerindeki samanlar yangı

Ramazan davulcuları: Davulu biz çalıyoruz, parayı korsanlar...

Yozgat'ta vatandaşları sahura kaldırmakla görevli davulcular, Ramazan ayının sonlarına yaklaşıldığını belirterek, bazı korsan davulcuların...

Düzce'de zehir tacirlerine operasyon

Düzce İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, son bir hafta içinde merkez ve ilçelerine bağlı köylerde zehir tacirlerine yönelik operasyonlar düzenledi