Bookmark and Share

Yeni ses kaydı, Başbakan ile Bozdağ arasında

İddiaya göre, Başbakan yeni çıkan ses kayıtlarında Bekir Bozdağ'a talimatlar veriyor. Başbakan Erdoğan'ın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a bir savcının dosyadan çekilme dilekçesinin kabul edilmemesi yönünde direktif verdiği öne sürülen bir ses kaydı yayımlandı.

Pop10 Haber

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ arasında geçtiği iddia edilen bir ses kaydı yayımlandı. Kayda göre, “Erdoğan, ismini vermediği bir savcının dosyadan çekilme dilekçesinin kabul edilmemesini istiyor.”

Başbakan Erdoğan’ın, dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan aleyhine açılan bir dava hakkında yaptığı bir telefon görüşmesi 3 Mart 2014’te yayımlanmış ve Başbakan, “yargıya müdahale” olarak değerlendirilen bu görüşmeyi dün (5 Mart 2014) yaptığı bir mitingde doğrulamıştı. Doğrulamanın yapıldığı gün Başbakan Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile arasında geçtiği öne sürülen yeni bir kayıt yayımlandı.

Youtube’da, Başbakan’a ait olduğu öne sürülen diğer ses kayıtlarını yayımlayan “Baş Çalan” adlı hesaptan dolaşıma sokulan yeni kayıtta yer alan görsellerde, görüşmenin “25 Aralık yolsuzluk soruşturmasına dair olduğu ve geri çekilme dilekçesinin kabul edilmemesi istenen savcının İdris Kurt olduğu” iddia edildi. Ancak Cumhuriyet ve Sözcü gibi çeşitli mecralarda haberleştirilen ses kaydında bu bilgileri teyit eden ifadeler yer almadı.

Bekir Bozdağ olduğu iddia edilen tarafın sesinin duyulmadığı kayda göre, Başbakan “4 kişi vardı ya yeni atananlar, onların içerisinden çekilen diyorum, bir tanesi çekilmiş veya bir dilekçe vermiş dilekçeyle alakalı, ondan haberin oldu mu” diye soruyor.

Kayıtta, isim vermeden Bozdağ’ın yapacağı bir görüşmeden bahsediliyor. Kaydı yayımlayan “Baş Çalan” adlı hesabın Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı olduğunu iddia ettiği kişi hakkında Erdoğan, “Yani şimdi görüşme yapacan ya şimdi yani onu kabul etmezse isabetli olur, kendisiyle galiba bir görüşme yapıldı, orda farklı bir şey var, onu yarın sabah seninle görüşürüz” ifadesini kullanıyor.

Kaydın sonunda Erdoğan, “Kendisi kabul etmezse isabetli olur, zaten kendisi de geri alabilir” diyor.

25 Aralık dosyasına bakan savcılar kimlerdi?
Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın da şüpheliler arasında bulunduğu 25 Aralık yolsuzluk soruşturması Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle yetkili Savcı Muammer Akkaş'tan 26 Aralık'ta alınmıştı. Akkaş yerine soruşturmaya Başsavcıvekili Oktay Erdoğan ile birlikte cumhuriyet savcıları İsmail Uçar, İrfan Fidan ve Fuzuli Aydoğdu'nun bakacağı haberlere yansırken ilgili soruşturmaya bakmakla görevlendirilen dört savcıdan biri olduğu iddia edilen İdris Kurt'un dosyaya bakmayı kabul etmediği ileri sürülmüştü.

27 Aralık'ta yayımlanan ilgili haberlerde, dosyayı inceleyen Kurt'un sağlık sorunlarını gerekçe göstererek soruşturmada görev almayı istemediği öne sürülmüştü.

t24.com.tr

06 Mart 2014ETİKETLER: adalet bakanı,savcı,görev değişikliği,başbakan erdoğan,yeni ses kaydı

Bookmark and Share
İlgili Haberler

Eşler Karşılıklı Paslaşıyor!

Konya'da İşadamı, avukat ve polislere yönelik operasyonla ilgili yargı sürecinde bir hukuk skandalı...

Günay: Hakim ve savcıları koruması gereken HSYK siyasi bir kurula dönüştü!

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK), usulsüz...

HSYK'dan Savcı ve Hakim kıyımı!

HSYK'dan Savcı ve Hakim kıyımı! HSYK ikinci dairesi, hakkında soruşturma izni verilen 54 hakim ve...

O Evleri Yüzde Yüz Karla Emlakçıya Sattılar!

HAKİM VE SAVCIYA EMLAK KIYAĞI! Adalet Bakanlığı’nın Emlak Konut GYO tarafından Sultanbeyli Mimar...

Savcı Ve Hakimlere Soruşturma

HSYK 3. Dairesi 54 savcı ve hakim hakkında soruşturma izni verdi.

HSYK’dan 54 hakim ve savcıya soruşturma izni!

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) usulsüz dinleme iddiaları ile ilgili olarak 54 hakim ve...

Adalet Bakanlığı'ndan ilginç adım!

AKP, yargıda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Buna göre, hukukçu olmayan isimlere hakimlik yolu...

Bahçeli: AKP ve CHP oyalanmasın, hükümeti kursun

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "AKP ve CHP’ye diyorum; oyalanmayın, savsaklamayın; buyurun hükümeti kurun ve terörün kökünü kazıyana kadar da...

Denizde boğulma tehlikesi geçiren torununu kurtardı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde denizde boğulma tehlikesi geçiren genç kızı dedesi kurtardı

Sakarya Nehri'ne düşen avcının cesedini 210 gün sonra kardeşleri...

Sakarya Nehri'nde kayığın alabora olması sonucu kaybolan Süleyman Abuçka'nın(42) cesedine 210 gün sonra ulaşıldı

Nusaybin'de ’Savaşa hayır’ yürüyüşü düzenlendi

Mardin’in Nusaybin ilçesi HDP, DBP ve Barış Anneleri öncülüğünde ‘Savaşa hayır’ yürüyüşü düzenlendi

Dışişleri'nden Zergele açıklaması: İnceleme ve araştırma...

PKK terör örgütüne yönelik hava harekâtı sırasında sivil kayıpların olduğu yönündeki haberler üzerine Dışişleri Bakanlığı inceleme başlatıldığını...

THY Erzincan-İstanbul uçağına bomba ihbarı yapıldı

Türk Hava Yolları'na ait Erzincan-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı, Erzincan Havalimanı Trafik Kontrol Kulesine yapılan bomba ihbarı nedeniyle...

HDP gözaltına alınan 12 YDG üyesinin serbest bırakılmasını istedi

Eskişehir'de HDP İl Örgütü, bugün polis tarafından PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Gençlik Derneği Hareketi (YDG-H) üyesi oldukları iddiasıyla...

'Türkiye giderek su fakiri ülke oluyor'

Zonguldak’ta Dünya Kitle İletişimi ve Araştırma Vakfı’nca, Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi’nde ‘Çevre için medya ve iletişim ağı’ konulu...

Erbaa'da toz bulutu

Tokat'ın Erbaa ilçe merkezinde etkili olan toz bulutu yaşamı olumsuz etkiledi